Jurnalism Video

10,000.00 MDL

Înscrie-te acum, pentru a obține o reducere de 30%. Prețul promoțional este valabil până pe 15 iunie, ora 23:59.

Programul nostru de formare în Jurnalism Video durează șase luni și este alcătuit din 13 cursuri fundamentale, de inițiere și de specializare. Pe tot parcursul programului vei fi ghidat/ă și îndrumat/ă.

Noi îți vom crea oportunități și îți vom aduce în față oameni de valoare din industrie. Și da, după absolvirea programului, vei putea obține un job. Credem că merită să îți transformi pasiunea pentru imagini într-o carieră de succes. Tu ce zici?

Programul de formare în Jurnalismul Video se va desfășura în perioada septembrie 2024 – martie 2025. Cursurile se vor ține de 3-4 ori pe săptămână (de la 16:00 la 20:00), cu prezență fizică.

*Înscrie-te și la programul Jurnalismul Audio pentru a obține aceeași reducere de 30%.

Categorie:

Descriere

Explorează dimensiunea ta creativă și impactul pe care-l poți avea în comunitatea ta prin imagini.

*Înscrie-te și la programul Jurnalism Audio pentru a obține aceeași reducere.

Cursuri și traineri

• Știrea și reporteria
• Interviul. Tehnici de intervievare, cu Mihaela Gherasim, comunicatoare USAID
• Etică și diversitate – Nadine Gogu, directoarea Centrului pentru Jurnalism Independent
• Limba română, cu Cristina Leva-Mogildea, reprezentanta DW Akademie în Moldova
• Dicția;
• Știrea și redactarea știrilor, cu Eugenia Crețu, redactoră-șefă a biroului Europei Libere de la Chișinău
• Inițiere în fotografie, cu Radu Balan, fondatorul Identic Studio
• Fotojurnalism, cu Elena Covalenco, Agenția de presă IPN, Deutsche Welle, AFP și sanatateinfo.md
• Jurnalism mobil (MOJO), Alex Gurdila, consultant în comunicare strategică, producător și prezentator, trainer în jurnalism
• Filmare și editare video, cu Denis Rusu, directorul Biroului de PR și Publicitate „DR MEDIA PLUS”
• Newsroom, cu Angela Gonța, jurnalistă și prezentatoare de știri tv8
• Jurnalism video & Storytelling video, cu Sorina Obreja, fondatoarea TeVezi
• Dreptul mass-media, cu Cristina Durnea, juristă la Centrul pentru Jurnalism Independent
• Fake news & fact-checking, propaganda și dezinformarea, cu Lilia Zaharia, directoarea Transparency International

Beneficii

Beneficiile de pe urma înscrierii tale la programul nostru de formare în Jurnalism Video* sunt imense. Iată doar câteva, pe care le poți obține în doar jumătate de an:

• Să-ți dezvolți abilități tehnice de lucru cu imaginile;
  • Să depășești frica de a vorbi la cameră;
  • Să creezi conținut video pentru TV și social media;
  • Să deprinzi tehnici de editare și montare,
  • Să faci interviuri și storytelling;
  • Să scrii și să redactezi texte;
  • Să poți oferi audienței tale o experiență de neuitat, datorită abilităților obținute la Școală;
  • Să înțelegi ce este știrea falsă, propaganda sau dezinformarea și cum le poți combate;
  • Să afli instrumente și tehnici de verificare a informațiilor;
  • Să scrii cereri, petiții, solicitări de informații;
  • Să îți formezi o dicție în limba română perfectă;
  • Să îți perfecționezi limba română;
  • Să afli cum documentezi un material;
  • Să știi să lucrezi cu sursele;
  • Să-ți exprimi creativitatea;
  • Să-ți dezvolți rețeaua de colegi și prieteni.

Îți mai oferim multe provocări și „ieșiri din zona de confort”, iar toate acestea, într-un mediu dinamic și interactiv, în care vei avea ocazia să înveți de la oameni cu zeci de ani de experiență și experți recunoscuți în domeniu.

Jurnalismul video are puterea de a influența opinia publică, iar materialele tale pot genera schimbări pozitive în comunitatea ta.

*Înscrie-te și la programul Jurnalismul Audio pentru a obține aceeași reducere.

Bonus

Bonusurile noastre adaugă o notă specială acestui program, îl completează și te ajută fie să îmbrățișezi o nouă profesie într-un timp scurt, fie să-ți actualizezi cunoștințele și să capeți noi abilități.

• Vei participa gratuit la workshopuri și cursuri de scurtă durată cu jurnaliști notorii din țară și de peste hotare, organizate de Școală pe parcursul anului de studii 2024/2025.
  • Vei face practică în redacțiile TV din țară și chiar vei putea obține un loc de muncă.
  • Vei fi înscris gratuit și fără concurs la modulul Jurnalismul specializat.
  • Vei deveni membru al rețelei de absolvenți ai Școlii, iar asta îți va aduce și mai multe beneficii pentru dezvoltarea ta profesională și personală.
  • Vei participa la cluburi de presă și de discuții, unde îți vei putea perfecționa abilitățile și interacționa cu oameni din industrie.

*Înscrie-te și la programul Jurnalismul Audio pentru a obține aceeași reducere.

Recenzii

Nu există recenzii până acum.

Fii primul care adaugi o recenzie la „Jurnalism Video”